Mutfak Tezgahı İçin Granit mi Yoksa Mermer mi Tercih Edilmeli?

Mutfak dekorasyonu, evin tüm temasını belirleyen önemli alanlardan biridir. Ancak mutfak, yalnızca estetik açıdan tasarlanmaz.

Mutfakta kullanılan tüm kaplama malzemelerinin işlevselliği ve mutfağın kullanım amaçlarına göre tezgah seçimi yapılmalıdır.

Bazı yüzey malzemeleri ısılara aşırı dayanıklı iken bazı malzemeler ısıya çok dayanıklı olmamakla beraber estetik açıdan rakipsizdir. Şayet yemek yaptıktan sonra tencereleri tezgaha koymak isterseniz mutlaka ısılara dayanımı yüksek ürünleri tercih etmelisiniz.

Ancak estetik sizin için daha önemliyse, tencere ya da tavaları tezgaha nihale üzerine koyarak bu eksikliği giderebilirsiniz. Mutfağın teması, tasarımı hangi renk ve hangi dokuda bir tezgah tercih etmeniz gerektiği konusunda ipuçları verecektir.

Granit ve Mermer Arasındaki Farklar

Granit ve mermer arasında bazı ufak detaylar vardır. Mermer doğal olarak sert bir malzeme olsa da granite kıyasla daha yumuşaktır.

Bundan dolayı da granite kıyasla çizilmesi ve hasar alması daha kolaydır. Granit ise çok sert olduğu için şekil vermek daha güçtür. Ancak ömrü mermerden daha uzundur.

Granit tezgahlar kolay kolay leke tutmayan bir özelliğe sahiptir. Mermer tezgahlar daha net bir görüntüye sahiptir. Granitte ise doğal olarak parıltılar ve tanecikler görmek mümkündür.

Mermerlerin dekorasyon açısından estetiği yüksektir. Avantajları ve dezavantajları kullanım amaçlarına göre değişecektir. Granit mermer ise doğada mermer ile granit tabakaları arasında yer alan ve başkalaşımını tamamlamamış olan bir malzeme olarak kullanılmaktadır.

Malzeme olarak hem granit hem de mermer özeliğine sahiptir. Bundan dolayı da ne çok sert ne de çok yumuşak olma özelliğine sahiptir.

Ancak elbette hem mermerin hem de granitin farklı kalite katmanları bulunmaktadır. Kaliteli bir mermer, düşük kalitedeki bir granitten daha avantajlı olacaktır.

Aynı zamanda yüksek kaliteli mermer ve orta kaliteli granitlerin fiyatları da birbirine yakın olacaktır. Bu aşamada mutfakta ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi düşünerek, yalnızca güvenilir yerlerden alışveriş yapmanız en sağlıklısı olacaktır.

Gültaş Granit Mermer: Taşın En Zarif Hali!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir