Tezgahlarda Doğal Taş Şıklığı

Doğal taşlar, mutfak ve banyo tezgahlarında en çok tercih edilen malzemelerin başında gelmektedir. Rengini ve yapısını doğadan alan bu taşlar, aynı zamanda oldukça dayanıklıdır.

Tezgahlarda kullanılan tüm doğal taşların kendine has avantajları bulunmaktadır. Fiyat, doku, renk ve özellikler bakımından hangi malzemenin sizin için uygun olduğuna karar verirken tezgahın kullanım amaçları hakkında bilgi sahibi olmanız önem teşkil etmektedir.

Tezgahlarınızda doğal taş şıklığını yakalamak için farklı malzemelerin farklı dokularından faydalanabilir, zamansız bir dokunuş ile tezgahlarınızı mutfağınızın en dikkat çeken detayları haline getirebilirsiniz.

  • Granit

Granit, doğal taşlardan biri olarak mineralli yapısıyla da insan sağlığına uygundur. Sağlamlığı, dayanıklılığı ve farklı renk seçenekleri ile mutfak ve banyo tezgahlarında en çok kullanılan taşlardan biridir. Kolay temizlenebilir olmasının dışında zengin renk ve doku yapısına da sahiptir.

Granit malzemeler doğal damarlı bir yapıya sahiptir. İçeriğindeki minerallerin yoğunluğuna göre renk seçenekleri oldukça zengindir. Granit malzemeler sert olmasına rağmen esnek bir yapıya sahiptir.

Bu sayede şekillendirilmesi kolay olacaktır. Öte yandan sıvı emme özelliği yoktur. Kılcal çatlakların oluşması söz konusu değildir.

Homojen bir yapıya sahip olması sayesinde içerisinde mikro organizmaların yaşaması ya da çoğalması söz konusu değildir. Zarar gördüğünde kolayca onarımı yapılabilir.

  • Mermer

Mermer de doğal taş malzemeler arasında yer almaktadır. Kireç taşının yer altında ısı ve basınç gibi sebeplerle değişime uğraması sonucunda oluşmaktadır.

Açık tonları özellikle en popüler mermer tonları arasındadır. Koyu renk mermerler de oldukça şık bir görüntü oluşmasını sağlayacaktır. Doğal olarak damarlı bir yapısı bulunmaktadır.

Mermerler ısıya çok uzun süre maruz kalırsa, ısı kaynaklı lekeler meydana gelebilir. Bu durumu engellemek için dikkatli olmak önemlidir. Mutfak tezgahının ömrünün uzun olması sayesinde avantajlıdır.

Öte yandan parlak görünümünü koruması için mermer cilalama işlemi yapılması da mümkündür. Hangi malzemelerin tercih edileceğine karar verirken yalnızca kaliteli firmalardan alışveriş yapmaya da özen göstermeniz uzun vadede daha sağlıklı olacaktır.

Gültaş Granit Mermer: Taşın En Zarif Hali!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir